Každý by si měl půjčit jen tolik, kolik dokáže splácet. Půjčit si s vědomím, že nemám na splácení, nebo od začátku počítat s tím, že splácet nebudu, je dokonce trestné a hrozí za to i vězení.
Přesto se může stát, že si vezmete půjčku a najednou z nejrůznějších důvodů nemáte na splátky. Co s tím? Hlavně se před problémem neskrývejte. Smlouvu jste podepsali, peníze jste dostali, a pokud je nemůžete podle smlouvy vracet, může vám pomoci jedině dohoda s tím, kdo vám peníze půjčil. Nestyďte se ještě před podpisem smlouvy zeptat i na to, jak by se postupovalo, kdybyste měli problém se splácením. Svoji důvěryhodnost tím nesnížíte. Naopak ukážete, že si nepůjčujete bezhlavě, což slušná firma ocení.
Solidní firmy se budou snažit vaši situaci řešit. Někdy pomůže snížení splátek – budete splácet delší dobu, ale po menších částkách. V takovém případě se buď původní smlouva zruší a sepíše se nová, nebo se k té původní udělá dodatek o změně splácení. Ale i tady se vyplatí nejdřív číst a teprve pak podepsat. Pokud by se nová smlouva od té staré nějak lišila, raději čtěte velmi pozorně. Když je váš problém přechodný, může vám věřitel nabídnout, že po nějakou dobu nebudete splácet. Tady rovněž pozor – vždy platí jen to, co je napsané ve smlouvě. Domlouváte-li se na přerušení splátek, dohoda musí být vždy na papíře a musí v ní být výslovně uvedeno, že se splácení přerušuje. Text dohody musí jasně říkat, že v době přerušení splátek nezaplatíte žádné pokuty.
Při všech svých domluvách s věřitelem vždy trvejte na tom, aby se dohoda sepsala a obě strany ji podepsaly. U většiny smluv je totiž výslovně u vedeno, že měnit je lze jen písemně. Proto ústní domluva nestačí. Musíte ji mít napsanou, podepsanou a hlavně musí uvádět, že se vztahuje k vám a vaší půjčce. Měla by proto obsahovat číslo vaší původní smlouvy, její datum a také vaše jméno. I tady platí: čtěte podrobně a nepodepisujte, pokud nerozumíte. To, že dlužíte, automaticky neznamená povinnost cokoliv podepisovat.
Nikdy si neberte půjčku na splátky jiné půjčky a raději se snažte o domluvu. Podmínky smluv jsou totiž podobné, takže takové řešení nic nezachrání. Pokud si půjčíte na splátky, bude pro vás půjčka přibližně dvojnásobně drahá. Rychle se tak můžete dostat do situace, kdy byste mohli přijít o velkou část svého majetku. A poslední rada – kdyby se vám přes všechnu opatrnost stalo, že nařízení zaplatit dostanete od rozhodce nebo soudu, udělejte to hned a bez zpoždění. Tady již dohoda není možná a nezaplatit znamená nejspíše exekuci, která vás vyjde mnohem dráž.