Problémy se splácením

Do problémů s dluhy se může dostat kdokoliv z nás. Důvody bývají různé, těmi nejčastějšími jsou předlužení nebo ztráta zaměstnání.

Příběhů lidí s problémy se splácením je hodně a objevují se v nich různé příčiny. Pro ilustraci uveďme případ jedné mladé ženy: Lucii je 22 let a pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici. Žila dva roky s přítelem, který nikdy nepracoval. Společně zařizovali byt a společně hospodařili. Bohužel veškerá finanční zátěž byla na ní. Přítel měl z dřívější doby několik půjček od známých, které mu Lucie ochotně zaplatila. Další úvěry, které vznikaly, byly na zařízení bytu, na dovolenou atd. Lucie si nikdy nevedla plán hospodaření domácnosti a v průběhu těch dvou let ztratila i přehled o tom, kolik vlastně dluží. Vrcholem bylo, když přišly asi čtyři upomínky od dopravního podniku na jméno přítele. Protože tyto záležitosti byly již u vymahačských společností, uzavřela další úvěr na zaplacení těchto pokut. Nová splátka byla již nad její možnosti a nezbytné platby narostly do částky vyšší než příjmy. Přítel ji opustil a ona zůstala sama. Veškeré úvěry byly napsány na její jméno, protože měla práci a příjem, přítel byl nezaměstnaný. V současné době podala Lucie žádost o osobní bankrot.

Do problémů se splácením se může dostat každý z nás. Jak tedy správně postupovat?
Hlavně se před problémem neskrývejte a začněte ho řešit co nejdříve. Smlouvu jste podepsali, peníze jste dostali, a pokud je nemůžete podle smlouvy vracet, může vám pomoci jedině dohoda s tím, kdo vám peníze půjčil. Kontaktujte proto firmu, které dlužíte, a vysvětlete situaci. Platí pravidlo, že čím dříve se začnete svou špatnou finanční situací zabývat a nějak ji řešit, tím máte větší šanci ji i úspěšně vyřešit. Nejhorší, co můžete udělat, je nereagovat na upomínky banky nebo splátkové společnosti.

Po vysvětlení situace firmě, které dlužíte peníze, byste se měli pokusit dohodnout například na odkladu splácení či rozložení splátek do více let a tím i snížení pravidelné splátky. Solidní firmy se budou snažit vaši situaci řešit. Pamatujte na to, že v případě jakékoliv dohody s věřitelem je nutné buď původní smlouvu zrušit a sepsat novou, nebo k té původní udělat dodatek o změně splácení. S věřitelem se můžete pokusit domluvit i na časově omezeném období, po které nebudete splácet vůbec. Nicméně ať se domluvíte na čemkoliv, vždy je třeba dohodu uzavřít písemně, ústní domluva nestačí. Dohodu čtěte stejně pozorně, jako byste četli novou smlouvu, a zaměřte se především na text týkající se sankcí – respektive na to, že v době přerušení či snížení splátek nezaplatíte žádnou pokutu. Nepodepisujte, pokud něčemu nerozumíte.

Další možností je kontaktovat některou z odborných poraden a nechat si poradit tam. Není to žádná ostuda, naopak to ukazuje na vaše zodpovědné chování. Poradny většinou fungují zdarma a jsou vám schopny pomoci například i s napsáním dopisu, kterým banku žádáte o snížení nebo odklad splátek. Sestaví s vámi rodinný rozpočet a navrhnou vám splátkový kalendář.

Situace nikdy není neřešitelná, naopak pokud se budete řídit následujícími radami, dá se úspěšně vyřešit. Každý by si měl půjčit jen tolik, kolik dokáže splácet. Půjčit si s vědomím, že nemám na splácení, nebo od začátku počítat s tím, že splácet nebudu, je dokonce trestné a hrozí za to i vězení. Jedna dobrá rada na závěr: Nejlepší samozřejmě je, když se do situace, kdy nemůžete dostát svým závazkům vůči finančním společnostem, vůbec nedostanete. Pokud se tak stane, pak tuto situaci řešte co nejdříve a rozhodně nikdy ne takzvaným vytloukáním půjček, kdy jednu půjčku splácíte jinou půjčkou. To je to nejhorší, co můžete udělat.

Kontrolní otázka:

Jak se zachovat v případě problémů se splácením?

a) Nebudu přebírat poštu a budu čekat, že se věc nějak vyřeší.
b) Určitě budu kontaktovat věřitele, abych se s ním domluvil/a na řešení situace.
c) Půjčím si další peníze, abych mohl/a dluh splatit.

Správná odpověď je b).