Rozhodčí řízení
Co je rozhodčí řízení a proč se o něm tolik mluví? Rozhodčí řízení je někdy nazýváno „alternativním řešením sporů“. Je to velmi efektivní nástroj, který byl původně používán pro řešení sporů vyplývajících z obchodních transakcí. Jeho nespornou výhodou je rychlost a snadná vykonatelnost. Právě díky těmto přednostem je v současné době často uplatňováno při rozhodování sporů u spotřebitelských úvěrů. Zatímco délka řízení před obecnými soudy dosahuje běžně několika let, délka sporu rozhodovaného v rozhodčím řízení se počítá na několik málo měsíců. Na druhé straně je ale výsledek řízení, tzv. rozhodčí nález, definitivní, konečný a většinou také nezvratný. Rozhodnutí je zpravidla jednou provždy platné a nezbývá než se mu podrobit. Rozhodčí nález může být současně podkladem pro zahájení exekučního řízení.
Jak je to s rozhodčím řízením v otázkách spotřebitelských vztahů? Proč se tolik píše o rozhodčích doložkách? Problémem je garance rovnovážného postavení stran sporu, což nemusí být v rozhodčím řízení zcela jednoduché. Rozhodce je ale ze zákona povinen spor rozhodovat nestranně. Může jím být jakýkoliv občan ČR, který je zletilý a způsobilý k právním úkonům. Nicméně vždy zbystřete pozornost, pokud je ve smlouvě uvedeno jméno jednoho konkrétního člověka, který má spor rozhodovat. Zpravidla to znamená, že jej věřitelská společnost využívá při všech sporech. Dodává mu pravidelný přísun zakázek, pak je obtížné zachovat si nestrannost.
V případě smlouvy o půjčce není moc příležitostí ke sporům. Byly půjčeny peníze a ty musí být podle smlouvy splaceny. Pokud jste své půjčené peníze přestali splácet, bude asi případný spor předem prohraný, ať bude rozhodovaný rozhodcem nebo soudcem. U takovýchto jednoduchých případů je délka rozhodčího řízení přibližně 1–2 měsíce.
Odlišná situace je u komplikovanějších smluv o úvěru, u kterých se navíc řeší např. otázky ručení. Tady může být otázka sporu různorodější. Nejen zda je půjčka splácena, či nikoliv, ale může jít i o spory vyplývající z výkladu smlouvy nebo jejích podmínek. Tehdy může být lepší dát přednost smlouvě, kterou by v případě sporu řešil soud. Nicméně i v těchto případech je často využíváno rozhodčího řízení, které trvá v průměru 3 měsíce.
Co byste měli vědět? Pamatujte si, že pokud smlouva stanovuje, že spor bude řešen v rozhodčím řízení, není možné takovou smlouvu řešit u soudu. Rozhodnutí učiněné rozhodcem má stejnou váhu jako rozhodnutí soudu.
Sporu se dá ve většině případů i předejít. Pokud se dostanete do problémů a víte, že nebudete moci po nějakou dobu řádně splácet svůj úvěr, vždy kontaktujte věřitele a požádejte ho o snížení splátek nebo o jejich odklad.
Kontrolní otázka:
Co vždy platí o rozhodčím řízení?
a) | Rozhodčí řízení je zdlouhavé, drahé a nepřehledné. |
b) | Rozhodce musí být ve smlouvě určen jako konkrétní osoba. |
c) | Rozhodnutí má stejnou váhu jako rozhodnutí soudu. (správná odpověď) |
Správná odpověď je c).