Ručení za půjčku
Ručení ani ručitel nejsou u smluv o půjčce povinnou podmínkou. Požadavek na ručení je dnes obvyklý jen u velkých půjček a řada dnešních smluv na menší úvěry se bez něj obejde.
Ručitelem je člověk, který spolu s vámi podepíše smlouvu o půjčce nebo nějakou smlouvu na ni navazující. Ručitel se zavazuje, že cokoli ve smlouvě nesplníte vy, splní on za vás. Když přestanete platit, bude on platit tak dlouho, než budou zaplaceny všechny vaše dluhy včetně penále atd. Není správné vystavovat své blízké riziku, proto si rozmyslete, zda půjčku opravdu bez problémů splatíte. Budete-li sami požádáni, abyste se někomu stali ručitelem, čtěte smlouvu stejně pozorně, jako byste si půjčovali sami.
Ručení znamená, že tomu, kdo vám půjčil, dáváte předem možnost uplatnit nějaké právo, pokud půjčku nebudete splácet. Nejčastěji je to právo vzít si nějakou věc, kterou vlastníte. Může to být třeba nemovitost nebo auto. Než podepíšete smlouvu s ručením, pečlivě si prostudujte, kdy přesně byste přišli o věc, kterou ručíte. Určitě se vyhněte smlouvě, podle níž kvůli týdennímu zpoždění platby hned přijdete o auto. K uplatnění tohoto práva na věc by mělo dojít jen po opakovaném upomínání splátek, kdy je zřejmé, že opravdu neplatíte. Ověřte si, že vám nikdo na základě smluvních podmínek nemůže vzít věc, kterou ručíte, aniž by vás na to předtím jasně a srozumitelně upozornil.
To, že přijdete o věc, kterou jste ručili, obvykle neznamená, že je vyřízená i samotná půjčka. Většinou se hodnota této věci jen odečte od vašeho dluhu a zbytek musíte doplatit. Proto si přečtěte, kdo a jak stanoví hodnotu věci a jak se započítá to, co už jste splatili.
Promyslete si, co se stane, když ručíte svou věcí za půjčku, u níž nezaplatíte např. poslední dvě splátky. Bude vás někdo upomínat? Přijdete o svůj majetek? Kdo určí jeho hodnotu? Když tato hodnota a součet všech splátek, které jste už zaplatili, budou větší než původní půjčka, dostanete zpátky rozdíl? Pokud si nedokážete na tyto otázky odpovědět, poraďte se nebo raději půjčku s ručením nepodepisujte. Máte se také zavázat, že movité či nemovité věci, kterými ručíte, budete udržovat v provozuschopném stavu? S tím při podpisu možná nemáte problém. Jenže k dodržování této povinnosti se zavazujete pod pokutou. A dlužník je samozřejmě zavázán umožnit věřiteli kontrolu a ověření skutečností.
Zvažujte, zda nepodepisujete zcela nepřiměřené zajištění, jehož cena podstatně přesahuje výši půjčky. Nikdy nikomu nepodepisujte, že na někoho převádíte vlastnictví jakékoli věci na dobu půjčky s možností následného zpětného odkupu či něco podobného. Pokud smlouva o půjčce vyžaduje, abyste na někoho převedli svůj majetek, raději jděte před podpisem k právníkovi.