Společné jmění manželů (SJM)

I přesto, že jste si nepůjčili žádné peníze, na vás vymáhá věřitel splacení dluhu za vašeho manžela či manželku? Je to možné, a to díky společnému jmění manželů. V případě, že si během trvajícího manželství vezmete půjčku, jste vůči věřiteli vázáni oba společně a nerozdílně. To bohužel platí i v případě, že si půjčku vezme jen jeden z manželů.

Co do společného jmění patří? Majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství. Jedná se o věci nemovité (např. rodinný dům nebo chatu) i movité (auto atd.) nebo jiné hodnoty ocenitelné penězi, které nejsou přímo spjaty pouze s jedním z manželů (např. majetek získaný dědictvím).

Do SJM spadají také peněžní příjmy manželů, a to jak z pracovního poměru, tak i z poměrů obdobných poměrům pracovním (např. z příjmů z dohod o pracovní činnosti), z kapitálového majetku některého z manželů (dividendy) apod.

Na druhé straně do společného jmění manželů patří závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství. Do této skupiny patří např. závazek ze smlouvy o půjčce, ze smlouvy o úvěru a podobně.

Pokud se partneři rozejdou, často nastávají problémy při vypořádání majetku. Nemalé těžkosti však mohou způsobit i společné půjčky a úvěry. Platí pravidlo, že závazky vzniklé v manželství musí splácet oba manželé, a to i přesto, že spolu třeba již rok nežijí a že smlouvu podepsal jen jeden z manželů.

zpět na seznam nesoutěžních článků