Spoludlužník nebo ručitel?
Byli jste požádáni, abyste někomu ručili nebo se stali spoludlužníkem? Pokud se podepíšete do kolonky spoludlužník, pak na sebe berete stejná práva a povinnosti, jako má původní dlužník. V případě, že dlužník přestane splácet svůj závazek nebo se věřitel rozhodne vymáhat peníze po spoludlužníkovi, jste povinni tento dluh zaplatit, a to bez ohledu na to, zda jste tyto peníze sami použili. Spoludlužník je v podstatě v téměř stejné situaci, jako by si sám půjčil. Nezapomeňte, že pokud manželé nemají zúžené společné jmění manželů, stává se manžel či manželka dlužníka spoludlužníkem automaticky.
Ručitel je osoba, která se zavazuje, že v případě, že dlužník nebude svůj úvěr splácet, zaplatí zbytek závazku za něj. Hlavní rozdíl mezi spoludlužníkem a ručitelem je tedy ten, že od spoludlužníka může chtít věřitel splácet peníze za dluh kdykoliv a od ručitele pouze tehdy, pokud původní dlužník svůj dluh nesplácí. Po úplném zaplacení dluhů má ručitel právo žádat po původním dlužníkovi své peníze zpět.
Nemusí to ale jít tak snadno. Příkladem může být případ Petra, kterého kamarád požádal o ručení u tří úvěrů. Kamaráda znal od dětství, věděl také, že je slušně zabezpečen. Po nějakém čase se kamarád nečekaně odstěhoval do zahraničí a nikdo jej nemohl najít. Dluhy tedy přešly na Petra. I přesto, že jako ručitel má právo po úplném zaplacení dluhu chtít své peníze zpět, v tomto případě to půjde asi těžko.
Proto si vždy raději dobře rozmyslete, než se někomu podepíšete jako spoludlužník nebo ručitel – není to jen formalita, ale zavazuje vás to téměř stejně jako dlužníka samotného.